Pasaż Finansowy

KREDYTY MIESZKANIOWE, KONTA, KARTY KREDYTOWE


Strona nie istnieje.

Zasady odpowiedzialnego pożyczania

Zanim zaciągniemy pożyczkę lub kredyt należy rozważyć kilka istotnych aspektów. Pożyczka powinna być przeznaczona na cel, którego nie możemy sfinansować własnymi środkami. Wysokość pożyczki powinna być dostosowana do naszych finansowych możliwości. Pożyczki nie możemy traktować jako regularnego wsparcia budżetu domowego, ponieważ pożyczanie w takim celu może skończyć się wpadnięciem w spiralę długów. Pożyczka to zobowiązanie, które wpływa na całą rodzinę. Członkowie rodziny powinien wiedzieć w jakim celu została zaciągnięta oraz kiedy i na jakich warunkach zostanie spłacona. Każdą pożyczkę należy spłacić wraz z określonymi w umowie kosztami (prowizja, oprocentowanie, dodatkowe opłaty).

Opóźnienia w spłacie – konsekwencje

W przypadku opóźnienia w spłacie rat pożyczki, pożyczający musi liczyć się z dodatkowymi kosztami oraz konsekwencjami natury formalnoprawnej. Zgodnie z umową pożyczki, pożyczkodawca ma prawo naliczać dodatkowe opłaty wynikające z: konieczności wysyłania monitów i wezwań do zapłaty, windykacji, odsetek za zwłokę w wysokości czterokrotności stopy kredytu lombardowego NBP. Dodatkowo pożyczkobiorca musi liczyć się z możliwością zgłoszenia opóźnień w spłacie do bazy dłużników. Zgłoszenie takie może utrudnić lub całkowicie uniemożliwić zaciągnięcie kredytu w przyszłości.

Zasady dotyczące przedłużenia pożyczki

Pożyczkobiorca może wnioskować o wydłużenie okresu spłaty pożyczki. Zazwyczaj wydłużenie tego okresu wiąże się z koniecznością złożenia wniosku oraz dokonania dodatkowej płatności. Wniosek o zmianę terminu spłaty należy złożyć przed upływem terminu spłaty zobowiązania.

Konsekwencje braku płatności

Jeżeli pożyczkobiorca nie spłaci zaciągniętego zobowiązania, pożyczkodawca ma prawo podjąć działania zmierzające do odzyskania kwoty pożyczki wraz z dodatkowymi kosztami. Jedną z możliwości jest przekazanie pożyczki do windykacji.

Zgodność z krajowymi przepisami dotyczącymi pożyczek

Szybkie pożyczki gotówkowe (tzw. pożyczki pozabankowe) udzielane są na podstawie Kodeksu Cywilnego (ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Dz. U. nr 16 poz. 93, z późn. zm.). Niektóre firmy pożyczkowe stosują się także do zapisów Ustawy o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2011 nr 126 poz. 715). W takiej sytuacji klientom przedstawiane są formularz informacyjne właściwe dla kredytów konsumenckich.

RRSO oraz opłaty związane z udzieleniem pożyczki

RRSO odzwierciedla relację pomiędzy całkowitymi kosztami ponoszonymi przez kredytobiorcę, a kwotą otrzymanego kredytu. Definicję i sposób obliczania RRSO zawiera ustawa o kredycie konsumenckim, która szczegółowo precyzuje jakie koszty są uwzględniane przy obliczaniu stopy. Dzięki temu, że metodologia obliczania jest identyczna w każdym przypadku, RRSO stanowi obiektywne narzędzie umożliwiające porównanie różnych ofert pożyczkowych. Zaciągając szybką pożyczkę należy się liczyć z następującymi kosztami: opłatą przygotowawczą, opłatą związaną z wydłużeniem okresu spłaty pożyczki, kosztami ubezpieczeń, opłatą rejestracyjną (zwykle jest to wpłata 1 grosza w celu zweryfikowania tożsamości), kosztami windykacji (upomnienia, monity).